Cabernet Franc 2019 POD KUMSTÁTEM

Neohodnoceno
304 Kč
Skladem (> 5 ks)

Medaile

Zlatá medaile Málo pěstované odrůdy 2020

 

Cabernet Franc 2019. Suché jakostní víno s přívlastkem Pozdní sběr. Víno rubínové barvy, ovocité v závěru vůně kakaových bobů. Extraktivní a tělnaté s jemným nádechem čokolády a vanilky v chuti s dlouhotrvajícím závěrem. 12 měsíční zrání v sudu od vyhlášeného bednářství VBS Veneta Botti Schön.

Víno tiché lahvové 0,75 L, pozdní sběr, č. š. 25/19B.

 

Odrůda Cabernet Franc

Velmi oblíbené víno, které upoutá svou rubínovou barvou. Jeho výraznější kyselinka a vyšší tříslovina je vyhledávána. Cabernet Franc je tradiční, starobylá, středně pozdní moštová odrůda révy vinné, která patrně vznikla selekcí divoce rostoucí révy lesní Vitis vinifera ssp. sylvestris. Za pravlast CF jsou dnes označována španělská úbočí Pyrenejí, provincie Navarra, Gipuzkoa nebo Bizkaia, kde se nacházejí velmi staré vinohrady v oblastech D.O. Txakoli. Do francouzského regionu Bordeaux, do oblasti údolí řeky Gironde, se ovšem měla dostat již kolem 1. století po Kristu a stala se zde zakladatelem rodiny odrůd „kabernetového typu“. V Burgundsku se odrůda pěstuje od počátku 16. století, roku 1635 se dostala do údolí řeky Loiry, v té době kardinál Richelieu zaslal Abbé Bretonovi několik tisíc sazenic této odrůdy, je zde stále na poměrně rozsáhlých plochách pěstována. Typické víno je sytě barevné, lehčího stylu a poněkud světlejší barvy, velmi dobře strukturované, plné, aromatické, s jemnějšími taniny, ale je mnohem plnější a s vyšším extraktem. Lze jej poznat podle ovocitého aroma švestek, jahod, černého rybízu, ostružin a malin a dále podle vůně fialek, bylinek a čerstvě nakrájené zelené papriky s tóny kakaa, tabáku, tuhy, kdoulí, máty, černého i zeleného pepře, listů břečťanu. Vína dříve vyzrávají a dají se pít mladší.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kategorie: Červené víno
Záruka: 2 roky
Druh vína: Suché víno
Klasifikace: Pozdní sběr
Alkohol: 12,05 %
Zbytkový cukr: 0,32 g/l
Kyseliny: 4,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,7 g/l

Doplňkové parametry

Kategorie: VÍNO
? Cukernatost: suché
Přívlastek: pozdní sběr

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Historie našeho Vinařství

Tradice vinařství v naší rodině započala již v první polovině 20. století. Tenkrát se však vinařilo pouze pro vlastní potřebu – a hlavně z lásky k vínu.

To se částečně změnilo vinou kolektivizace zemědělství v 50. letech, která negativně ovlivnila tehdejší soukromý sektor. Štěstí v neštěstí bylo, že naše zemědělské družstvo mělo k vinařství vřelý vztah a rozhodlo se ho i nadále rozvíjet – proto v obci vysadilo nové vinice a vybudovalo sklepní hospodářství.

 

1927

Jedním ze zakladatelů začínající dynastie byl Mojmír Valihrach (*1933), absolvent Odborného učiliště vinařského ve Valticích. Pomáhal mu bratr Antonín Valihrach nejst. (*1927), který pracoval jak ve vinohradech, tak i ve sklepě při výrobě a ošetřování vína. Antonín navíc s vlastní rodinou obdělával i svůj soukromý vinohrad a vyráběl vlastní víno.

 

1989, 1994

Zásadní přelom v rodu Valihrachů znamenal rok 1989, kdy padl totalitní režim. V našem rodinném kruhu jsme vinařství posouvali stále kupředu a v roce 1994 jsme pak začali vinařit ve Vinném hospodářství Krumvíř (bývalý sklep JZD).

 

1997

V roce 1997 jsme vysadili 1,4 ha mladých vinic, kde vládly zejména tyto odrůdy: Frankovka, Neuburské a Veltlínské zelené. Ostatní odrůdy jsme dokupovali z vedlejších obcí, jako jsou Dambořice, Čejč nebo Násedlovice.

Klíčovým zdrojem však pro nás byla Velkopavlovická oblast táhnoucí se od Velkých Němčic až po Moravský Žižkov. Jde o řadu viničních hor prvotřídní kvality, kde hrozny zrají na hlubších hlinitých půdách s dobrou zásobou pohotových živin. Na podzim jsou tyto tratě omývány teplými fénickými větry, které urychlují zrání hroznů a mají velmi pozitivní vliv na celkovou kvalitu suroviny.

 

2002, 2004

V roce 2002 a 2004 jsme naše vinice osadili novými odrůdami: Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské Modré, Ryzlink Rýnský, Chardonnay, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Sylvánské zelené.

 

2010

Roku 2010 došlo k rozšíření našeho sklepního hospodářství o archivní a zážitkový sklep POD KUMSTÁTEM, který je určen na vinné degustace, oslavy a firemní akce.

 

2012

Další milník přišel v roce 2012, kdy jsme pořídili kompletní technologii řízeného kvašení (chladící plnoautomatické tanky...) a v roce 2013 jsme pak zrekonstruovali ležácký sklep.

 

2014

V roce 2014 jsme vysadili další část vinic s odrůdami Aurelius a Hibernal.

 

2020...

V současné době hospodaříme na 3,5 ha vinic a celková produkce vína činí asi 20 000 lahví a 15 000 litrů sudového vína. Stejně, jako již od počátku, používáme technologií na kompletní výrobu a lahvování takzvaných selských vín. Znalost o víně a vinařství dále předáváme také našim dětem, pro které je vinařství nejen zábavou, ale také první školou a poučením.

Pevně věříme, že až děti vyrostou, budou pokračovat v naší tradici a nedovolí, aby vinařský rod Valihrachů upadl v zapomnění. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.